OVERBLIK: Onsdag var sidste retsdag i den såkaldte Schlüter-sag om påstået svindel for millioner, der kan sende den tidligere ledelsestrio Johan Schlüter, Susanne Fryland og Lars Halgreen i fængsel. AdvokatWatch har fulgt sagen.
Det var med forløsning hos både advokater, tiltalte og tilhørere, at dommer Lone Bach Nielsen onsdag kunne hæve retten ved det allersidste retsmøde inden domsafsigelsen i den spektakulære Schlüter-sag sag om påstået svindel af rettighedsmillioner for over 100 mio. kr.
Siden februar har den tidligere top i Johan Schlüter Advokatfirma siddet tiltalt for blandt andet groft mandatsvig og skyldnersvig i retssal 41 i Københavns Byret i en maratonsag, der har strakt sig over 21 retsdage.
Forsvarsadvokat for Johan Schlüter, Jakob Arrevad, skridtede efter retsmødets afslutning over til modpartens side og gav håndtryk til både specialanklager Malene Stage Christensen og anklager Martin Kromann fra SØIK - kendt som bagmandspolitiet - med ordene "tak for kampen".
På langsiden, hvor de tre tiltalte har siddet mellem deres advokater, var der store smil, håndtryk og kram blandt de tiltalte, advokater og tilhørere. "Tak for stor støtte", lød det fra Johan Schlüter, inden han for sidste gang inden selve dommen med sin blå krykke og sin familie ved siden kunne humpe ud af retssal 41.
Der falder dom i sagen, hvor anklagerne har krævet fængselsstraffe på seks år til Johan Schlüter og Susanne Fryland samt tre år til Lars Halgreen, den 11. juni klokken 15. Alle tre nægter sig skyldige.
AdvokatWatch giver her et overblik over retssagens forløb.
Balance mellem arbejde og privatliv er vigtig, men ingen når til tops uden hårdt arbejde, mener Christina Bruun Geertsen, der er ny ledende partner i et af landets største advokathuse.
Nye folk skal være på plads i løbet af året. ”Ellers må vi sige nej til opgaver, fordi vi ikke har kapaciteten,” siger partner, efter endnu en medejer har forladt firmaet.
Den ene kurator er afsat i kødkoncernen Skares selskaber under konkursbehandling, og i stedet er Kammeradvokaten sat ind. Det peger i retning af, at staten er en stor kreditor i selskaberne.
Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også. Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.