En del af Watch Medier

AdvokatWatchmandag30. januar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Inhouse
  • Politik
  • Karriere
  • Internationalt
11.06.2020kl. 11.15

Største advokathuse taber pusten: "Vi kigger ind i en periode med lavere vækstrater"

Selv uden at medregne covid-19 er vi på vej ind i en periode med lavere vækstrater, siger adm. direktør for Danske Advokater. Allerede i 2019 var væksten lavere, viser en gennemgang af de største advokathuses regnskaber.
"vi kigger ind i en periode med lavere vækstrater – også uden at medregne covid-19," siger Paul Mollerup, adm. direktør for brancheorganisationen Danske Advokater. | Foto: PR/Danske Advokater
af MAIKEN REIMER RØNNEBERG

Efter en årrække med vild vækst i de store advokathuse ser det økonomiske opsving ud til at være ved at stilne af.

Det viser en sammenligning af regnskaberne for de otte største advokatfirmaer, der har valgt at offentliggøre deres regnskaber. Kromann Reumert og Advokatfirmaet Poul Schmith, bedre kendt som Kammeradvokaten, er derfor ikke inkluderet.

"Jeg tror, at selv uden covid-19 ville vi se, at vi var ved at have nået toppen i denne konjunkturcyklus. Det vil sige, at vi kigger ind i en periode med lavere vækstrater – også uden at medregne covid-19," siger Paul Mollerup, adm. direktør for brancheorganisationen Danske Advokater, i et interview med AdvokatWatch.

Den gennemsnitlige omsætningsvækst for de otte firmaer lå i 2017-2018 på 17 pct., mens væksten i perioden 2018-2019 ligger på 6 pct.

Faldet er påvirket af, at DLA Piper fusionerede med Delacour i 2018, eftersom – som AdvokatWatch tidligere har skrevet – DLA Piper ved sammenlægningen med Delacour forventede en øget omsætningsvækst på op mod 30 pct.

Tager man DLA Piper ud af ligningen, ligger den gennemsnitlige omsætningsvækst på 13 pct. for 2017-2018 og 7,4 pct. for 2018-2019.

 

 

 

Er det kun de store advokathuse, der mærker en afmatning, eller forholder det sig generelt sådan for branchen?

"Der var ikke noget i vores data, da vi kigger ind i de første måneder i 2020, som tydede på, at vi var på vej ind i en decideret afmatning. Men så kom corona. Vores konjunkturbarometer for advokatbranchen i maj viste, at vi så de mest negative forventninger til fremtiden, som vi nogensinde har set," siger Paul Mollerup og tilføjer, at det er svært at skære hele branchen over en kam.

Mindre kontorer, der eksempelvis også har en anden kundegruppe såsom familieretsadvokater, vil opleve at blive påvirket anderledes, lyder det.

Kommer vi til at se vækstrater – som vi så i 2018 og årene op til – igen?

"Det vil man jo altid håbe. Men vi er på vej ind i en periode med lavere vækstrater. Det skyldes dels konjunkturer og dels øget konkurrence – også fra andre end advokater – mod advokatomsætningen," siger Paul Mollerup med reference til blandt andet de store revisionshuses ambitioner om øget vækst inden for juridiske tjenester.

Indtil videre har flere advokatfirmaer reageret på coronakrisen ved at suspendere forventningerne til 2020.

Nogle firmaer – såsom Plesner, Kromann Reumert og DLA Piper – har set sig nødsaget til at fyre en gruppe medarbejdere på grund af coronakrisen, mens en anden taktik i flere advokatvirksomheder har været at skære i de månedlige udbetalinger til partnerne.

Mange jobhop

Årsagen til opbremsningen skyldes generelt udsigt til nedadgående konjunkturer, som vil ramme alle brancher, lyder det fra Paul Mollerup. Men derudover betyder det høje antal jobhop også et indhug i de store firmaers pengetank.

"Når der er damp på kedlerne i advokatbranchen, og det i et stykke tid er gået rigtig godt for virksomhederne, så sker der en større trafik imellem advokatvirksomhederne. Der er flere flytninger af medarbejdere, og det har også gjort sig gældende i den her periode – og de flytninger slår jo direkte igennem på tallene," siger Paul Mollerup og fortsætter:

"Hvad der er endnu vigtigere er, at der på det tidspunkt her – et godt stykke inde i en konjunkturfremgang – er flere, der bryder ud og starter egen virksomhed. Det er helt naturligt, når der er et godt marked, at man er mere tilbøjelig til at gå ud og starte egen virksomhed, fordi der er masser af kunder derude, og man kan ovenikøbet have held til at få nogle af sine egne kunder med sig. Det slår også igennem på tallene."

Alene i år har der været et væld af udbrydere fra de store advokathuse, og det har snarere været reglen end undtagelsen, at store advokatfirmaer har mistet partnere, der ønskede at starte op for sig selv.

Advokaterne Lene Damkjær Christensen og Casper Lauritzen gjorde exit fra Kammeradvokaten for at opbygge et nichekontor med flere specialister inden for arbejds- og ansættelsesret. Tre partnere forlod Horten for at åbne et "boutique"-firma inden for patentret og varemærkebestyttelse.

I maj rykkede endnu en advokat fra Plesner til Christensen Partners, der blev stiftet af fire Plesner-udbrydere sidste år – og listen kunne blive ved.

"Det sker hver gang, der er damp på kedlerne – det skete også lige før finanskrisen sidste gang, og det sker ofte hos de større advokatvirksomheder," siger Paul Mollerup.

 

Læs nogle af 2019-regnskaberne her:

Bech-Bruun fejer milliardkrav og retssager af vejen: Coronabekymringer fylder stadig mest 

DLA Piper sløjfer forventninger: "Vi er i en uforudsigelig, uoverskuelig og uforberedt krise"

Gorrissen-topchef efter rekordår: Stribe af store sager cementerer succes 

Plesners omsætning falder efter turbulent år

Advokatundersøgelser med til at løfte Bruun & Hjejles omsætning over en halv milliard

Horten fortsætter økonomisk vækst: "Et tilfredsstillende resultat"

Accura mærker markant dyk i transaktioner efter år med voksende toplinje

Lundgrens løfter toplinjen – men store klienter udebliver fra porteføljen

Kromann Reumert-direktør: Vi har fastholdt vores omsætning på rekordniveau 

Relaterede artikler:

  • Konjunkturbarometeret for branchen har ikke været så negativt i de 10 år, Danske Advokater har fulgt udviklingen, som det er nu, siger Paul Mollerup, adm. direktør for Danske Advokater. | Foto: PR/Danske Advokater

    Advokaters tro på fremtiden styrtdykker

    For abonnenter

  • Horten må blandt andet sige farvel til advokat Kenneth Fischer-Damgaard, der har været en del af Horten de sidste ti år. | Foto: PR

    Flere advokater forlader advokathusene til fordel for inhouse-stillinger

    For abonnenter

  • Gorrissen Federspiels managing partner Martin André Dittmer (tv), Advokatfirmaet Poul Schmith/Kammeradvokatens managing partner Jens Bødtcher-Hansen (mf) og Simon Evers Hjelmborg, bestyrelsesformand hos Bech-Bruun. | Foto: PR/Nikolai Linares/Mads Nissen

    Advokatbosser mærker krisen – men holder igen med store fyringsrunder

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Kenneth Gudmundsson står i spidsen for Øens Advokatfirma på Amager i København, der på det seneste har overtaget flere mindre konkurrenter i lokalområdet. | Foto: Øens Rådgivningshus / Pr
Advokater

Amager-advokat har appetit på mere efter nylige overtagelser

Appetitten er intakt hos arkitekten bag Øens Advokatfirma, der netop har overtaget to lokale konkurrenter. ”Men vi kommer ikke til at udvide geografisk,” lyder det.
  • Amager-advokater opsluger endnu et lokalt firma
  • Amager-advokater overtager lokal enmandsbutik

For abonnenter

Morten Hübbe (tv) og Johan Kirstein Brammer, da Tryg annoncerede sit køb af RSA's nordiske aktiviteter. | Foto: Stine Bidstrup
Karriere

Advokat droppede Kromann Reumert – er nu arvtager til toppost hos Tryg

For abonnenter

”Justitsministeren kan, hvis vedkommende vil, sige, hvordan vi skal gøre i en konkret sag. Det gør Justitsministeren stort set aldrig, men det har han dog næsten lige gjort det.” | Foto: Jens Dresling/Ritzau Scanpix
Fokus

Rigsadvokaten har sit blik rettet mod sagsbunkerne: "Det er højeste prioritet"

For abonnenter

Størstedelen af boligenhederne i den netop gennemførste handel ligger her i den nyopførte bydel Blomsterhaven i Tilst nordvest for Aarhus. | Foto: Styrelsen for Dataforsyning og Infrastruktur
Advokater

To advokatfirmaer på plads i årets hidtil største ejendomshandel

For abonnenter

Også hovedpersonen selv, Sam Bankmann-Fried, har på Twitter givet udtryk for kritik af advokatfirmaet Sullivan & Cromwell, der har udført flere advokatopgaver for FTX. | Foto: Marco Bello
Advokater

Advokatfirma spandt guld på krypto-optur: Nu kan krak kaste millioner af sig

For abonnenter

OK er interesseret i både partnerskaber med konkurrenter og opkøb. | Foto: Mogens Flindt
Advokater

Aarhus-advokater bistår OK-koncernen i forbindelse med opkøb af el-selskab

For abonnenter

Læs også

Finn Schwarz mener, at især de store advokatkontorer fokuserer for meget på overskud og de interne fordelinger af det. | Foto: Horten / Pr
Advokater

Advokat med opsang til branchen: "Vi er blevet forretningsmænd"

Særligt i de store firmaer er advokaternes faglige begejstring for en sag ved at blive afløst af begejstring over en sags overskud, mener Finn Schwarz, der netop har forladt Horten efter 36 år. 

For abonnenter

Bruun & Hjejle, der er blandt Danmarks største advokatfirmaer med knap 300 medarbejdere, har fået ny topchef. | Foto: Pr
Advokater

Ny ledende partner på plads hos Bruun & Hjejle

Bruun & Hjejle har valgt en afløser for Andreas Nielsen, der forlod advokatfirmaet på grund af ”uenighed”.

For abonnenter

Majken Korsgaard er ny partner hos Galst. | Foto: Pr
Karriere

Københavnsk advokatfirma får ny partner fra konkurrent

Mangeårig partner i Danders & More, der blandt andet har speciale inden for kontrakter, skifter til Galst.

For abonnenter

Seneste nyt

  • Aarhus-advokater bistår OK-koncernen i forbindelse med opkøb af el-selskab – 16.32
  • Advokat droppede Kromann Reumert – er nu arvtager til toppost hos Tryg – 14.40
  • Amager-advokat har appetit på mere efter nylige overtagelser – 14.22
  • Advokatfirma spandt guld på krypto-optur: Nu kan krak kaste millioner af sig – 13.59
  • To advokatfirmaer på plads i årets hidtil største ejendomshandel – 12.04
  • Rigsadvokaten har sit blik rettet mod sagsbunkerne: "Det er højeste prioritet" – 11.19
  • DLA Piper-topchef beroliger bestyrelse efter kritik af advokatundersøgelse – 10.59
  • Kurator undrer sig over manglende reaktion på indberetninger i svindelsag – 09.57
  • Københavnsk advokatfirma får ny partner fra konkurrent – 09.54
  • Ny ledende partner på plads hos Bruun & Hjejle – 08.05
Flere nyheder

Job

  • Advokatfuldmægtig til DAHL - Privatret, selskabsret og skatteret i Herning

  • Plesner søger advokatfuldmægtig til insolvens og rekonstruktion

  • Koordinator til juridisk afdeling og bestyrelsessekretariat

  • Plesner søger advokatfuldmægtig/advokat med interesse for den finansielle sektor/kapitalforvaltning

  • Fuldmægtige og advokater til Danmarks førende persondata-team

  • Stud.jur. til Aarhus

  • Erfaren fuldmægtig eller 1. års advokat til Fast Ejendom & Entreprise (Hellerup)

  • Lundgrens søger erfaren bobehandler

  • Advokatfuldmægtige/Erhvervsjuridiske fuldmægtige 2023

  • PenSam søger en jurist med interesse for den finansielle sektor

  • ARK søger en dygtig advokat til rådgiveransvar

  • Teamleder med personaleansvar til udbudsjuridisk rådgivningsenhed for hele staten

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Advokatfuldmægtige

  • Head of Compliance, DLA Piper Denmark

  • Advokatfuldmægtige september 2023

  • Vi søger advokatfuldmægtige og erhvervsjurister

  • Lundgrens søger advokat til ansættelsesret

  • Erfarne udbudsjurister til statens største indkøbsorganisation, Forsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen

  • Advokatsekretær til vores udbudsteam

Se flere jobs

Watch Job

  • Head of Business Development

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Regnskabs-/økonomichef

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Business Change Manager til implementering af fremtidens togs uddannelsesprojekter

Se flere jobs

Job

  • Advokatfuldmægtig til DAHL - Privatret, selskabsret og skatteret i Herning

  • Plesner søger advokatfuldmægtig til insolvens og rekonstruktion

  • Koordinator til juridisk afdeling og bestyrelsessekretariat

  • Plesner søger advokatfuldmægtig/advokat med interesse for den finansielle sektor/kapitalforvaltning

  • Fuldmægtige og advokater til Danmarks førende persondata-team

  • Stud.jur. til Aarhus

  • Erfaren fuldmægtig eller 1. års advokat til Fast Ejendom & Entreprise (Hellerup)

  • Lundgrens søger erfaren bobehandler

  • Advokatfuldmægtige/Erhvervsjuridiske fuldmægtige 2023

  • PenSam søger en jurist med interesse for den finansielle sektor

  • ARK søger en dygtig advokat til rådgiveransvar

  • Teamleder med personaleansvar til udbudsjuridisk rådgivningsenhed for hele staten

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Advokatfuldmægtige

  • Head of Compliance, DLA Piper Denmark

  • Advokatfuldmægtige september 2023

  • Vi søger advokatfuldmægtige og erhvervsjurister

  • Lundgrens søger advokat til ansættelsesret

  • Erfarne udbudsjurister til statens største indkøbsorganisation, Forsvarsministeriet Materiel- og Indkøbsstyrelsen

  • Advokatsekretær til vores udbudsteam

Se flere jobs

Kolofon

AdvokatWatch
Søg

Sektioner

  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Inhouse
  • Politik
  • Karriere
  • Internationalt
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Steffen Moses

sm@advokatwatch.dk

Tlf.: +45 33 30 83 41

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7126

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 70 77 71 26

Job

Abonnement

Prøv AdvokatWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

advokatwatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 70 77 71 26

Læs mere om abonnement her

Adresse

AdvokatWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 33 30 83 10

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © AdvokatWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
AdvokatWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge