En del af Watch Medier

AdvokatWatchonsdag8. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Inhouse
  • Politik
  • Karriere
  • Internationalt
24.09.2018kl. 07.01

Advokatfirma: Anne Mee oplyste aldrig om ferie i murermesters lejlighed

Advokatfirmaet Horten mener, det "ville have været relevant", hvis den tidligere radikale borgmester Anna Mee Allerslev havde oplyst om et ophold i en ferielejlighed ejet af et murerfirma, Allerslev har fået kritik for at have for tætte relationer til.
Tidligere borgmester i København, Anna Mee Allerslev, har ifølge advokatfirmaet Horten aldrig oplyst om et ophold i en ferielejlighed ejet af ejeren af murerfirmaet Øens Murerfirma. | Foto: Ritzau Scanpix/Mads Joakim Rimer
Tidligere borgmester i København, Anna Mee Allerslev, har ifølge advokatfirmaet Horten aldrig oplyst om et ophold i en ferielejlighed ejet af ejeren af murerfirmaet Øens Murerfirma. | Foto: Ritzau Scanpix/Mads Joakim Rimer
Ritzau

Den tidligere radikale borgmester Anna Mee Allerslev boede i en ferielejlighed ejet af Øens Murerfirmas direktør Jan Elving, mens murerfirmaet renoverede den daværende borgmesters lejlighed i København i 2016.

Det bekræfter Allerslevs advokat over for B.T., der har konfronteret eks-borgmesteren om brugen af ferielejligheden ved den franske riviera.

Sagen er højaktuel, fordi Folketingets Ombudsmand i øjeblikket vurderer, om der skal tages yderligere skridt i sagen, efter advokatfirmaet Horten har afsluttet sin seneste undersøgelse af relationen mellem Allerslev og Elving på vegne af Københavns Kommune.

Det ville have været relevant at kende til oplysningerne om lejeforholdet.

Rikke Søgaard Berth, advokat, Horten
I alt har Horten udarbejdet tre rapporter, der bl.a. er baseret på interview med Anna Mee Allerslev. Men hun har aldrig oplyst Horten om ferielejligheden, oplyser advokatfirmaet.

"Det ville have været relevant at kende til oplysningerne om lejeforholdet," skriver Hortens advokat Rikke Søgaard Berth til B.T.

Gratis brug af Rådhuset

Allerslev gik i oktober sidste år af som beskæftigelses- og integrationsborgmester i København, efter at B.T. havde afdækket hendes gratis brug af Rådhushallen til sit bryllup og hendes relation til netop Øens Murerfirmas ejer Jan Elving.

Blandt andet lånte Allerslev et festlokale til sin 30-års fødselsdag af murerfirmaet, og siden kom det frem, at firmaet med Jan Elving i spidsen stod for en totalrenovering af den daværende borgmesters lejlighed til 1,8 millioner kroner. Firmaet er en kommunal samarbejdspartner.

Jan Elvings ferielejlighed ligger i byen Juan Les Pins ved Antibes. Ifølge Allerslevs advokat Bjarke Vejby betalte hun 6.750 kr. for leje af ferielejligheden i ni dage i slutningen af juli 2016 og frem. Advokaten mener, at det er markedspris.

"I og med at der som minimum er betalt markedspris for lejligheden, så er der på det juridiske plan intet at komme efter," skriver Bjarke Vejby i et svar til B.T.

For tæt relation

Ifølge professor i statskundskab ved Syddansk Universitet Kurt Klaudi Klausen er brugen af ferielejligheden endnu en understregning af, at relationen mellem Allerslev og ejeren af murerfirmaet var for tæt.

"Som borgmester bliver man inhabil, hvis man både får renoveret sin lejlighed af kommunens samarbejdspartner og bor i murerfirmaets ejers ferielejlighed," siger han.

Dette er en historie fra B.T. distribueret af Ritzau.

PR-folk om Hortens Anna Mee-brøler: "Det her er skidt for tilliden"

Medie: Politikere vil have Horten sat af Anna Mee Allerslev-sagen  

Horten-chef vil stramme op internt efter "fodfejl" i Anna Mee-sag 

Horten beklager fejl og lover ny undersøgelse af Anna Mee-sag 

Relaterede artikler:

  • "Vi burde have forholdt os mere kritisk til selve udregningerne og ikke bare lagt de konklusioner, der var i materialet, til grund," siger Horten-spydspids Finn Schwarz om Anna Mee Allerslev-sagen. | Foto: Horten

    Horten-chef vil stramme op internt efter "fodfejl" i Anna Mee-sag

  • ”Hvis ikke man er i stand til at levere på de områder, man selv beskriver som sine kernekompetencer (...) er det helt klart en udfordring,” siger Anne-Mette Højland, adm. direktør i IDna Group, om Hortens bommert i Anna Mee-sagen. | Foto: IDna Group

    PR-folk om Hortens Anna Mee-brøler: "Det her er skidt for tilliden"

    For abonnenter

  • Horten skal nu for tredje gang udarbejde en redegørelse i sagen Anna Mee Allerslev, og det får bølgerne til at gå højt på Københavns Rådhus. | Foto: Ritzau Scanpix/Stine Tidsvilde

    Medie: Politikere vil have Horten sat af Anna Mee Allerslev-sagen

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Kristian Dreyer, leder af Galsts afdeling for fast ejendom og byggeri og formand for Danske Advokaters nye fagudvalg for fast ejendom. | Foto: Jan Bjarke Mindegaard
Advokater

Ejendomsadvokat ser alternative muligheder i faldende marked

Investeringer i bæredygtighed kan være med til at holde gang i forretningen hos ejendomsadvokater, lyder det fra den nyslåede formand for Danske Advokaters udvalg for fast ejendom.
  • Advokat advarer mod overilet lovgivning: "Det bliver et kludetæppe"
  • Københavnsk advokatfirma får ny partner fra konkurrent

For abonnenter

Marie Bjerre (V) har som digitaliseringsminister ansvar for de dele af den digitale omstilling, der har med erhvervslivet at gøre. | Foto: Christian Falck Wolff
Karriere

"Når jeg først har besluttet mig for, at der er noget, jeg vil, så vil jeg det"

For abonnenter

Julie Flindt Rasmussen er udnævnt til associeret partner pr. 1. januar 2023. | Foto: Christian Bang
Advokater

Lund Elmer Sandager hiver advokat op i næstøverste lag

For abonnenter

Foto: Jens Dresling / Ritzau Scanpix
Domstole

Landsret åbner for mørklagt retssag mod tidligere PET-ansat

"Det er næppe en sag, der skal afregnes på 50.000 kr., men jeg ved ikke, hvad det ender med," siger Boris Frederiksen, partner og bestyrelsesformand hos Poul Schmith/Kammeradvokaten. | Foto: Pr
Advokater

Kammeradvokaten lander "stor sag" efter mistillid mellem kuratorer

For abonnenter

"Der er gået en vis inflation i at anvende begreber som klimavenlig og bæredygtig uden at kunne dokumentere det," siger forbrugerombudsmand Christina Toftegaard Nielsen. | Foto: Forbrugerombudsmanden / Pr
Advokater

Partier kritiserer greenwashing-tilsyn: "Der skal være en konsekvens"

For abonnenter

Læs også

Marie Bjerre (V) har som digitaliseringsminister ansvar for de dele af den digitale omstilling, der har med erhvervslivet at gøre. | Foto: Christian Falck Wolff
Karriere

"Når jeg først har besluttet mig for, at der er noget, jeg vil, så vil jeg det"

PORTRÆT: Digitaliserings- og ligestillingsminister Marie Bjerre, der har en fortid hos Gorrissen Federspiel, lagde i to år 10.-15.000 kr. af sin månedsløn til side for at betale for uddannelse i USA.

For abonnenter

Julie Flindt Rasmussen er udnævnt til associeret partner pr. 1. januar 2023. | Foto: Christian Bang
Advokater

Lund Elmer Sandager hiver advokat op i næstøverste lag

Advokat med speciale i ansættelsesret rykker en tak op i hierarkiet hos det københavnske advokatfirma, der sidste år tømte lageret af associerede partnere.

For abonnenter

"Når man sidder i nævnet, afspejler man advokatstanden, og derfor mener jeg, at vi skal have fundet en model, hvor der er balance, så vi opretholder respekten om nævnets virke,” udtaler Andrew Hjuler Crichton, generalsekretær i Advokatsamfundet. | Foto: Steffen Moses
Advokater

Advokat med bødehistorik tilbage i Advokatnævnet efter orlov

Det kan være et problem, hvis nævnsmedlemmer har ”kendelser af en vis alvorlighed eller i større antal imod sig,” mener Advokatsamfundets generalsekretær, der dog ikke vil forholde sig til konkret sag.

For abonnenter

Job

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Advokat eller senioradvokat til finansiel regulering i vores Corporate afdeling i Aarhus

  • Advokatfuldmægtig eller erhvervsjuridiskfuldmægtig til DLA Pipers Udbudsteam (København)

  • Jurist/Legal Counsel

  • Erfaren fuldmægtig eller nyuddannet advokat med kommercielt mindset til M&A (Hellerup)

  • Lundgrens søger erfaren bobehandler

  • Compliance Officer

  • Advokatfuldmægtig til DAHL - Privatret, selskabsret og skatteret i Herning

  • Vi søger advokater til vores Corporate M&A team

  • ARK søger en dygtig advokat til rådgiveransvar

  • Advokatfuldmægtige september 2023

  • Plesner søger advokatfuldmægtig/advokat med interesse for den finansielle sektor/kapitalforvaltning

  • Stud.jur. til Aarhus

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

  • Senior VAT manager

  • Advokatfuldmægtige

  • Advokatsekretær til vores udbudsteam

  • Vi søger advokatfuldmægtige og erhvervsjurister

  • Plesner søger advokatfuldmægtig til insolvens og rekonstruktion

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

Se flere jobs

Seneste nyt

  • Ejendomsadvokat ser alternative muligheder i faldende marked – 07.58
  • Landsret åbner for mørklagt retssag mod tidligere PET-ansat – 7. feb.
  • Kommune overvejer Tiktok for at få flere unge lægdommere – 7. feb.
  • Partier kritiserer greenwashing-tilsyn: "Der skal være en konsekvens" – 7. feb.
  • Lund Elmer Sandager hiver advokat op i næstøverste lag – 7. feb.
  • "Når jeg først har besluttet mig for, at der er noget, jeg vil, så vil jeg det" – 7. feb.
  • Frederiksberg Kommune får regning på 600.000 for advokatundersøgelse – 7. feb.
  • Kammeradvokaten lander "stor sag" efter mistillid mellem kuratorer – 7. feb.
  • Økonomer varsler flere konkurser i 2023 efter stigning i januar – 7. feb.
  • Advokat med bødehistorik tilbage i Advokatnævnet efter orlov – 7. feb.
Flere nyheder

Job

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Advokat eller senioradvokat til finansiel regulering i vores Corporate afdeling i Aarhus

  • Advokatfuldmægtig eller erhvervsjuridiskfuldmægtig til DLA Pipers Udbudsteam (København)

  • Jurist/Legal Counsel

  • Erfaren fuldmægtig eller nyuddannet advokat med kommercielt mindset til M&A (Hellerup)

  • Lundgrens søger erfaren bobehandler

  • Compliance Officer

  • Advokatfuldmægtig til DAHL - Privatret, selskabsret og skatteret i Herning

  • Vi søger advokater til vores Corporate M&A team

  • ARK søger en dygtig advokat til rådgiveransvar

  • Advokatfuldmægtige september 2023

  • Plesner søger advokatfuldmægtig/advokat med interesse for den finansielle sektor/kapitalforvaltning

  • Stud.jur. til Aarhus

  • Advokat/Erfaren fuldmægtig til forsikringsret

  • Senior VAT manager

  • Advokatfuldmægtige

  • Advokatsekretær til vores udbudsteam

  • Vi søger advokatfuldmægtige og erhvervsjurister

  • Plesner søger advokatfuldmægtig til insolvens og rekonstruktion

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

Se flere jobs

Watch Job

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Erfaren IT Supporter

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

Se flere jobs

Kolofon

AdvokatWatch
Søg

Sektioner

  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Inhouse
  • Politik
  • Karriere
  • Internationalt
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Steffen Moses

sm@advokatwatch.dk

Tlf.: +45 33 30 83 41

  • Om AdvokatWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7126

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 70 77 71 26

Job

Abonnement

Prøv AdvokatWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

advokatwatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 70 77 71 26

Læs mere om abonnement her

Adresse

AdvokatWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 33 30 83 10

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © AdvokatWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
AdvokatWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge