En del af Watch Medier

AdvokatWatchmandag6. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Inhouse
  • Politik
  • Karriere
  • Internationalt
03.04.2020kl. 11.02

Byret finder smuthul i coronaregler og gennemfører straffesag

En nævningesag fra Retten i Horsens bliver lavet om til domsmandssag for at undgå aflysning på grund af coronakrisen. Forsvarsadvokaten kalder det "en solstrålehistorie" og opfordrer andre retter til at følge Horsens' eksempel.
Forsvarsadvokat Jan Schneider er glad for, at Retten i Horsens kunne afvikle retssag hurtigt. | Foto: billedmageren.dk
Forsvarsadvokat Jan Schneider er glad for, at Retten i Horsens kunne afvikle retssag hurtigt. | Foto: billedmageren.dk
Peter S. Mygind

Corona-krisen har sat store dele af retssystemet på pause. Massevis af retsmøder er blevet udsat, og meget tyder på, at nedlukningen vil fortsætte efter påske. Det har fået Retten i Horsens til at tage nye forbehold i forbindelse med en kommende straffesag for at undgå aflysning.

Retten er blevet enige med anklagemyndigheden og forsvareren om at lave nævningesagen om til en domsmandssag, fortæller Trine Poulsen, der er retspræsident ved Retten i Horsens.

"Det vil være nemmere at leve op til regeringens regler for afstand og forsamlingsstørelse med to domsmænd, end hvis vi skulle stuve seks nævninge og tre dommere sammen. Så det har vi givet hinanden håndslag på, at vi gør," siger Trine Poulsen til AdvokatWatch.

Aftalen er kommet i stand på baggrund af en henvendelse fra forsvarsadvokaten i sagen, Jan Schneider fra Advokatfirmaet Jan Schneider i Aarhus. Han vil ikke gå i detaljer med sagens indhold, men siger, at hvis retssagen var endt med at blive aflyst, ville det have stillet det de involverede i en urimelig situation.

"Der er både en forurettet part og en tiltalt i sagen, der naturligvis gerne vil have en afklaring hurtigst muligt. Den tiltalte blev varetægtsfængslet sidste år og ville formentlig sidde varetægtfængslet i mere end et år sammenlagt, hvis sagen blev udsat. Derudover er der tale om en alvorlig sag med en strafferamme på over fire års fængsel, hvilket er kriteriet for en nævningesag. Så jeg er glad for, at vi er blevet enige om at afvikle retssagen nu," siger Jan Schneider, der er tidligere partner og indehaver i TVC Advokatfirma.

Tiltalte har også rettigheder

Sagen fra Horsens er efter alt at dømme en undtagelse i det nuværende nødberedskab, hvor de danske domstole udsætter alle "ikke-kritiske sager". En stikprøve foretaget af AdvokatWatch hos fem byretter viser, at retterne har aflyst stort set alle straffesager, og at de få sager, som er blevet afholdt, stort set udelukkende er arrestantsager, der på grund af det såkaldte proportionalitetsprincip ikke kan udsættes. Det er kritisabelt, mener Jan Schneider.

"Indtil videre har retterne haft den praksis, at man aflyser alle straffesager, på nær sager hvor den tiltalte risikerer at sidde varetægtsfængslet i længere tid, end en eventuel fængselsdom ville kræve. Det, mener jeg, er en alt for snæver fortolkning af myndighedernes retningslinjer," siger Jan Schneider.

Forsvarsadvokaten mener ikke, at man tager højde for de tiltaltes rettigheder, når retterne vurderer sagerne ud fra proportionalitet. Han fortæller, at han har flere varetægtsfængslede klienter, som - ifølge ham selv - formentlig vil blive frifundet, men som nu må sidde uforholdsmæssigt lang tid i arresten. Bl.a. fremhæver Jan Schneider en højprofilleret straffesag, hvor han også er forsvarer: Hælerisagen mod Britta Nielsens søn.

"Retten i Glostrup gik med til, at den tiltalte kunne afgive forklaring, og på den baggrund blev han faktisk løsladt. Det var efter, at nødberedskabet var trådt i kraft, og det viser, at der er behov for en bredere fortolkning af proportionalitet i disse sager," siger Jan Schneider.

Jan Schneider priser Retten i Horsens for deres samarbejdsvillighed i den kommende domsmandssag, og han håber, at det vil inspirere andre retter til at gennemføre retssager, der ellers ville blive aflyst.

"Sagen fra Horsens er en solstrålehistorie, og jeg håber, den giver stof til eftertanke i forhold til vurderingen af, hvad der betegner en kritisk sag," siger Jan Schneider.

Tid er en faktor

Retspræsident Trine Poulsen vil ikke gå ind i en større diskussion omkring vurderingen af "kritiske sager". Hun påpeger, at det ikke er dét, der har været det springende punkt i den pågældende retssag, der er berammet til at starte 15. april.

"Som udgangspunkt er retssalene kun lukket indtil 13. april, men hvis nedlukningen bliver forlænget, hvilket er meget muligt, så ville dette muligvis være en sag, der skulle aflyses. Det vil jeg være meget ked af at skulle gøre med så kort varsel. Derfor synes jeg, det er fedt, at forsvarsadvokaten har taget dette initiativ, og på den baggrund har jeg sagt, at jeg gerne vil spille med," siger Trine Poulsen, der understreger, at der er mange nuancer, som man skal tage højde for.

"Det er vigtigt for mig at sige, at dette ikke er en åbning til, at alle forsvarsadvokater kan komme med en henvendelse, og så tager jeg sagen. Det her er en samlet vurdering, der også tager højde for, at der er tale om en stor sag, der lægger beslag på mange retsdage, og derfor kunne jeg se, at det ville blive svært at finde tid til sagen senere," siger Trine Poulsen.

Retspræsidenten medgiver, at det ikke er uden en vis risiko, at man nu afholder retssagen på det planlagte tidspunkt. Retten gør dog, hvad den kan for at nedbringe smittefaren, siger hun. Bl.a. har man indkøbt plexiglas, som man kan sætte op foran parterne, og man kigger på muligheden for at vidner kan afgive forklaring i et tilstødende retslokale, mens det bliver vist på video i retssalen.

Dommerforening: Ikke lovligt at gennemføre retssag over video

Advokater: Alvorlige retssager er aflyst midt i bevisførelsen

Dommerforeningen advarer Folketinget om coronarelateret hastelov

Pressede advokater søger hjælp hos forsikringsbranchen

Forsvarsadvokater skeptiske over for ny erhvervspakke: Vores situation er uafklaret 

Relaterede artikler:

  • Retten i Glostrup anslår, at man har aflyst cirka 300 straffesager. Antallet af straffesager, som er afviklet som planlagt, kan omvendt tælles på én hånd, lyder det. | Foto: Jens Dresling

    Mens coronakrisen digitaliserer verden holder byretter igen med videomøder

    For abonnenter

  • Retterne kører på lavt blus under coronakrisen. | Foto: Joachim Adrian

    Domstolsstyrelsen opfordrer retter til at imødekomme pressede advokater

    For abonnenter

  • Kristian Mølgaard, formand for Landsforeningen af Forsvarsadvokater | Foto: PR

    Forsvarsadvokater advarer om helt uholdbar situation: Vil kompenseres for coronatab

    For abonnenter

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Christina Bruun Geertsen satte sig ved årsskiftet til rette som ledende partner i Kromann Reumert. | Photo: Pr
Advokater

Topchef i Kromann Reumert afviser kvoter i ligestillingsdebat

Balance mellem arbejde og privatliv er vigtig, men ingen når til tops uden hårdt arbejde, mener Christina Bruun Geertsen, der er ny ledende partner i et af landets største advokathuse.
  • Andelen af kvindelige ejere falder i flere af landets største advokatfirmaer
  • Ny ledende partner: "Jeg håber at sætte et positivt eksempel for andre kvinder"

For abonnenter

Cecilia Lonning-Skovgaard trak sig som beskæftigelses- og integrationsborgmester i København i marts sidste år. | Foto: Finn Frandsen
Advokater

Advokatundersøgelse kostede København millionregning

For abonnenter

De to nye dommere ved Højesteret erstatter henholdsvis Thomas Rørdam, der gik af som præsident ved udgangen af oktober, og højesteretsdommer Vibeke Rønne. | Foto: Jens Dresling
Domstole

To landsdommere på plads i Højesteret

"Det er sjovt, at man, når man tager cyklen igennem byen, kan se udviklingen af et nyt boligområde, man har været involveret i, og hvor der nu bor og lever en masse familier," siger Kristian Dreyer, partner i Galst. | Foto: Pr
Advokater

Advokat advarer mod overilet lovgivning: "Det bliver et kludetæppe"

For abonnenter

Hvidvasksekretariatet modtog 29.310 underretninger i fjerde kvartal 2022. Tre af dem kom fra advokater. | Foto: Christoph Hardt/AP/Ritzau Scanpix
Advokater

Fortsat få indberetninger om hvidvask fra advokater

For abonnenter

Casper Hauberg Grønnegaard, partner og direktør i Klar Advokater, som har mistet flere indehavere i 2023. | Foto: Stine Bidstrup
Advokater

Klar Advokater står tilbage med akut behov for folk efter partnerexit

For abonnenter

Læs også

Boris Frederiksen, partner og bestyrelsesformand i Poul Schmith/Kammeradvokaten, er nu udpeget som kurator i syv Skare-selskaber under konkurs. | Foto: PR
Advokater

Statens advokat overtager kuratorrolle i kødkoncerns konkursboer

Den ene kurator er afsat i kødkoncernen Skares selskaber under konkursbehandling, og i stedet er Kammeradvokaten sat ind. Det peger i retning af, at staten er en stor kreditor i selskaberne.

For abonnenter

Casper Hauberg Grønnegaard, partner og direktør i Klar Advokater, som har mistet flere indehavere i 2023. | Foto: Stine Bidstrup
Advokater

Klar Advokater står tilbage med akut behov for folk efter partnerexit

Nye folk skal være på plads i løbet af året. ”Ellers må vi sige nej til opgaver, fordi vi ikke har kapaciteten,” siger partner, efter endnu en medejer har forladt firmaet.

For abonnenter

"Det er sjovt, at man, når man tager cyklen igennem byen, kan se udviklingen af et nyt boligområde, man har været involveret i, og hvor der nu bor og lever en masse familier," siger Kristian Dreyer, partner i Galst. | Foto: Pr
Advokater

Advokat advarer mod overilet lovgivning: "Det bliver et kludetæppe"

Nyt udvalg for fast ejendom skal ”gøre en forskel,” siger formanden, der afviser at have ejendomsadvokaternes kommercielle interesser for øje.

For abonnenter

Seneste nyt

  • To landsdommere på plads i Højesteret – 16.06
  • FE-undersøgelse skal være færdig efter et halvt år – 15.41
  • Fortsat få indberetninger om hvidvask fra advokater – 15.28
  • Topchef i Kromann Reumert afviser kvoter i ligestillingsdebat – 14.20
  • Advokatundersøgelse kostede København millionregning – 13.34
  • Flere får afvist fremtidsfuldmagter i Familieretshuset – 12.01
  • Advokat advarer mod overilet lovgivning: "Det bliver et kludetæppe" – 11.04
  • Finans Danmark efterlyser flere penge til Hvidvasksekretariatet – 10.17
  • Politiet henlægger langt flere sager om økonomisk kriminalitet – 09.33
  • Sjællandsk advokatfirma skifter ud i ejerkredsen – 09.03
Flere nyheder

Job

  • Vi søger advokatfuldmægtige og erhvervsjurister

  • PenSam søger en jurist med interesse for den finansielle sektor

  • Advokatfuldmægtig til DAHL - Privatret, selskabsret og skatteret i Herning

  • Compliance Officer

  • Stud.jur. til Aarhus

  • Advokatfuldmægtige

  • Advokatfuldmægtig eller erhvervsjuridiskfuldmægtig til DLA Pipers Udbudsteam (København)

  • Jurist/Legal Counsel

  • Advokat eller erhvervsjuridisk rådgiver til Finansieringsret

  • Advokat til Corporate og Business Excellence – DAHL Advokatpartnerselskab Viborg og Herning

  • Plesner søger advokatfuldmægtig til insolvens og rekonstruktion

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Erfaren fuldmægtig eller nyuddannet advokat med kommercielt mindset til M&A (Hellerup)

  • Plesner søger advokatfuldmægtig/advokat med interesse for den finansielle sektor/kapitalforvaltning

  • Advokatfuldmægtige/Erhvervsjuridiske fuldmægtige 2023

  • Advokatfuldmægtige september 2023

  • Advokat eller senioradvokat til finansiel regulering i vores Corporate afdeling i Aarhus

  • Lundgrens søger erfaren bobehandler

  • ARK søger en dygtig advokat til rådgiveransvar

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

Se flere jobs

Watch Job

  • Forvaltningsservicechef i Vestforbrænding

  • Scrum Master with a practical approach

  • Revisor med minimum et par års erfaring

  • Product Owner – vær med til at forvalte IT-systemer midt i den grønne omstilling

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

Se flere jobs

Job

  • Vi søger advokatfuldmægtige og erhvervsjurister

  • PenSam søger en jurist med interesse for den finansielle sektor

  • Advokatfuldmægtig til DAHL - Privatret, selskabsret og skatteret i Herning

  • Compliance Officer

  • Stud.jur. til Aarhus

  • Advokatfuldmægtige

  • Advokatfuldmægtig eller erhvervsjuridiskfuldmægtig til DLA Pipers Udbudsteam (København)

  • Jurist/Legal Counsel

  • Advokat eller erhvervsjuridisk rådgiver til Finansieringsret

  • Advokat til Corporate og Business Excellence – DAHL Advokatpartnerselskab Viborg og Herning

  • Plesner søger advokatfuldmægtig til insolvens og rekonstruktion

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • Erfaren fuldmægtig eller nyuddannet advokat med kommercielt mindset til M&A (Hellerup)

  • Plesner søger advokatfuldmægtig/advokat med interesse for den finansielle sektor/kapitalforvaltning

  • Advokatfuldmægtige/Erhvervsjuridiske fuldmægtige 2023

  • Advokatfuldmægtige september 2023

  • Advokat eller senioradvokat til finansiel regulering i vores Corporate afdeling i Aarhus

  • Lundgrens søger erfaren bobehandler

  • ARK søger en dygtig advokat til rådgiveransvar

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

Se flere jobs

Kolofon

AdvokatWatch
Søg

Sektioner

  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Inhouse
  • Politik
  • Karriere
  • Internationalt
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Steffen Moses

sm@advokatwatch.dk

Tlf.: +45 33 30 83 41

  • Om AdvokatWatch

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7126

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 70 77 71 26

Job

Abonnement

Prøv AdvokatWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

advokatwatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 70 77 71 26

Læs mere om abonnement her

Adresse

AdvokatWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 33 30 83 10

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © AdvokatWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
AdvokatWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge