Advokater om "tiltrængt" brud med Karnovs monopol: Pris bliver afgørende

Det vækker glæde hos flere advokater, at Karnovs monopol står for skud som følge af krigserklæringen fra forlaget Schultz og Danske Advokater. Håbet er, at den øgede konkurrence vil gøre den livsvigtige adgang til historiske domme billigere, lyder det fra storkunderne. 
Torben Bang, managing partner hos Skov Advokater i Vejle, glæder sig ligesom flere af sine kolleger over, at Karnov nu får konkurrence. | Foto: Tina Nielsen
Torben Bang, managing partner hos Skov Advokater i Vejle, glæder sig ligesom flere af sine kolleger over, at Karnov nu får konkurrence. | Foto: Tina Nielsen
Af Andreas Vestergaard, Maiken Reimer Rønneberg og Iben Schmidt

Hos kunderne er der begejstring over udsigten til et opgør med Karnovs monopol på markedet for domssamlinger, efter forlaget Schultz og Danske Advokater er gået sammen om et konkurrerende produkt.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også