Advokatfirma i Hedensted lukker

Borgerne i den lille by Hedensted ved Horsens skal fremover finde andre advokater at gå til end Torben Hald.
Den 70-årige advokat, som i 14 år har haft advokatfirma i Hedensted, lukker nemlig sit firma og går på pension.
Det skriver Horsens Folkeblad.
"Vi har haft nogle travle og dejlige år i Hedensted og mødt mange herlige mennesker. Men alt har en ende," skriver advokaten i en mail til avisen.
Torben Hald har blandt andet beskæftiget sig med testasmenter og civile retssager. Han blev uddannet advokat i 2000 efter at have haft en karriere som typograf. Nu er det blevet tid til at nyde pensionstiden, blandt andet i Spanien.
Med lukningen af sit firma, kan borgerne i Hedensted meget vel være tvunget til at finde en advokat i de større byer i området som Horsens og Vejle. Advokatfirmaer i provinsen har stadig sværere vilkår med centralisering, digitalisering og specialisering som nogle af de tydeligste tendenser i branchen.
Provinsadvokat om nyt kontor i København: Vores postnummer er en "showstopper"
Advokater i slagsmål om lokal sammenspisthed: "Drop din Morten Korch-agtige opfattelse"
Advokatkæder får ny konkurrence fra københavnske iværksætteradvokater