Teknologi-chefer om advokatbranchen: Kunstig intelligens går fra hype til hverdagsværktøj i 2018

Advokatfirmaer vil bruge kunstig intelligens som en naturlig del af hverdagen og også bruge det i markedsføringen. Kunstig intelligens vil også blive brugt til at beskytte sig mod hackere, lyder 2018-prognosen fra en række legaltech-selskaber
Grafik fra Kira, der leverer kontraktgennemgangs-software og mener fokus i 2018 vil skifte fra meget snak om kunstig intelligens til hvad det faktisk kan levere.
Grafik fra Kira, der leverer kontraktgennemgangs-software og mener fokus i 2018 vil skifte fra meget snak om kunstig intelligens til hvad det faktisk kan levere.

Kunstig intelligens vil i det kommende år forandre sig fra hype til et konkret hverdagsværktøj på advokatkontorerne. Kunstig intelligens, eller AI, vil blandt andet blive standard-værktøj til gennemgang af kontrakter og blive brugt aktivt i kampen mod hackerangreb.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også