Accura-formand i ærlig snak om kvinders karriere: Fordomme og familie spænder ben

Kun tre ud af Accuras 23 partnere er kvinder, og det vil bestyrelsesformand Thomas Weincke gerne lave om på. Han forsøger at snakke åbent om, at man godt kan drosle ned for arbejdet et par år og stadig blive partner.
Det kræver hårdt arbejde at blive partner, siger Accuras formand. | Foto: PR / Accura
Det kræver hårdt arbejde at blive partner, siger Accuras formand. | Foto: PR / Accura

Når kvinder glimrer ved deres fravær i advokatfirmaernes partnerkredse, handler det til syvende og sidst om familie. Det mener bestyrelsesformand og mangeårig partner i advokatfirmaet Accura, Thomas Weincke, som ønsker sig flere kvindelige partnere end de tre, der har fundet vej til Accuras partnerkreds.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også

Troels Tuxen, partner hos Bech-Bruun, har som kurator allieret sig med kapitalfond i sagen, hvor Christian Stadil, hans far og en tidligere direktør i familiens konkursramte rederi er blevet sagsøgt. | Foto: Pr / Bech-bruun

Ugens bedste historier på AdvokatWatch