Kammeradvokaten frikender britisk samarbejdspartner for inhabilitet

Det britiske advokatfirma Pinsent Masons, som Kammeradvokaten har allieret sig med i jagten på de forsvundne udbyttemilliarder, er trods tidligere rådgivning af Skattestyrelsens hovedmistænkte Sanjay Shah, habil til at føre sagerne for styrelsen, lyder konklusionen.
Boris Frederiksen, partner og formand for Kammeradvokaten. | Foto: Mads Joakim Rimer Rasmussen/Scanpix
Boris Frederiksen, partner og formand for Kammeradvokaten. | Foto: Mads Joakim Rimer Rasmussen/Scanpix

Britiske Pinsent Masons kan fortsat repræsentere Skattestyrelsen i den store sag om udbytteskat. Sådan lyder konklusionen fra Kammeradvokaten, efter en undersøgelse af det britiske advokatfirma samt repræsentanter fra One Essex Court ifølge en pressemeddelelse fra Skattestyrelsen torsdag eftermiddag.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også