En del af Watch Medier

AdvokatWatchtorsdag2. februar 2023

  • Søg
  • Log ind
  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Søg
  • Log ind
  • Seneste
  • Søg
  • Log ind
  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Inhouse
  • Politik
  • Karriere
  • Internationalt
15.03.2018kl. 10.40

Rigsadvokat vil have sag om bandeleder til Højesteret

Nævn skal afgøre, om Shuaib Khan skal stilles for retten for tredje gang for at have truet en betjent.
Anklagemyndigheden vil have sagen om lederen af Loyal To Familia til Højesteret. | Foto: Ritzau Scanpix/Thomas Borberg.
AF RITZAU

Landets øverste domstol, Højesteret, bør afgøre, om lederen af Loyal To Familia skal udvises af Danmark, mener anklagemyndigheden. 

Derfor har Rigsadvokaten - efter to nederlag ved de lavere domstole - søgt om tilladelse til det ekstraordinære skridt.

Såvel Københavns Byret som Østre Landsret har afvist anklageres krav om udvisning af Shuaib Khan til hjemlandet Pakistan, men nu har Rigsadvokaten søgt om at få en tredje behandling i retssystemet af straffesagen.

I en pressemeddelelse torsdag skriver den fungerende rigsadvokat, Jan Rechendorff, at sagen efter hans opfattelse er principiel, fordi Højesteret ikke tidligere har afgjort en tilsvarende sag.

Heller ikke Menneskerettighedsdomstolen har vurderet samme type sag, lyder det.

Shuaib Khans forbrydelse består i, at han mundtligt kom med en trussel med en politibetjent i forbindelse med en visitation på Nørrebro i København. "Pas på din ryg", skal Khan havde sagt.

Landsretten fastslog forleden, at det skulle medføre en straf på to måneders fængsel - og gav samtidig Khan en betinget udvisning.

Det er Procesbevillingsnævnet, som tager stilling til, om ansøgningen opfylder kravene til at få en tredje omgang.

"Højesteret bør tage stilling til, om denne sag er dråben, der får bægeret til at flyde over," siger Jan Rechendorff i en pressemeddelelse. Her henviser han til, at Kahn flere gange tidligere er dømt for alvorlig voldskriminalitet.

Ifølge Khans forsvarer, advokat Michael Juul Eriksen, er sagen pustet op af politiske grunde - og han har rost dommerne for at stå fast.

Den 31-årige mand menes ifølge myndighederne at fungere som lederen af Loyal to Familia. 

Banden ekspanderede stærkt i Aarhus-området og andre steder, da han blev løsladt fra afsoning af en tidligere dom. Et stort antal uniformerede bandefolk var mødt op for at hilse ham.

På Twitter er den tidligere justitsminister Søren Pind (V) hurtigt ude med en kommentar til beslutningen, som han krediterer sig selv for:

"Rigsadvokaten har stadig den udmærkede instruks, jeg i sin tid udstedte: Den slags skal prøves hele vejen. Godt".

I øvrigt er Rigsadvokatens borde fyldt med papirer om netop Loyal to Familia. Det skyldes, at man er ved at undersøge, om banden kan opløses med henvisning til en bestemmelse i Grundloven.

Det er forsvarsadvokat Michael Juul Eriksen, der fører sagen for Shuaib Khan. Han sagde efter landsrettens dom, at der skulle lyde "stor cadeau til landsretten for ligesom byretten at nå frem til det rigtige juridiske resultat og ikke lade sig påvirke udefra."

/ritzau/

Mere vidnebeskyttelse nægter bandemedlemmer adgang til retten 

Anklager får mavepuster af Michael Juul i sag om bandeleder 

 

Relaterede artikler:

  • Justitsminister Søren Pape Poulsen vil gøre det nemmere at vidne ved at forbyde bestemte personer adgang i retssale. | Foto: Ritzau Scanpix/Tariq Mikkel Khan.

    Mere vidnebeskyttelse nægter bandemedlemmer adgang til retten

  • Foto: Jens Dresling/Polfoto

    Anklager får mavepuster af Michael Juul i sag om bandeleder

  • Foto: Per Johansen

    Anklager fjernet fra stor hashsag: Nu skal den gå om

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

”Der må ikke herske tvivl om, at regeringen tager det meget, meget alvorligt. Den nuværende situation er fuldstændig uholdbar,” sagde justitsminister Peter Hummelgaard (S) under et samråd torsdag formiddag. | Foto: Jens Dresling
Politik

Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer

Den ”væsentligste hovedkilde” til at nedbringe ventetiderne ved domstolene bliver effektiviseringer, slog justitsministeren fast under samråd. Det er ”ikke realistisk” at finde milliardbeløb, sagde han.
  • Domstolenes kalendersystem kommer nu til kort under vægten af sagsbunker
  • Domstolsudvalg klar til at slagte hellige køer – men "der skal penge på bordet"

For abonnenter

Fødevarestyrelsen fandt i december 250 ton kød hos Skare Meat Packers. Noget af det havde ligget i 13 år. | Foto: Lars Skaaning
Advokater

To kuratorer sat til at rydde op i omfattende kødkonkurs

For abonnenter

Servicekoncernen ISS indsamler for eksempel data om CO2-udledningen fra energiforbuget i sine bygninger. | Foto: Pr
Inhouse

ESG-chef hos C25-selskab: Øget fokus på bæredygtighed kan ramme aktiekurser

For abonnenter

Den erfarne advokat Bo Ascanius er valgt af Fanø Kommune til at stå på den vestjyske kommunes side i sag om uklar aftale med Molslinjen. | Foto: Anders Brohus
Advokater

Kommune hyrer Esbjerg-advokat i konflikt om færgefart

For abonnenter

”Hvis bekendtgørelsen ændres, bliver resultatet, som jeg har ønsket. Det er muligt, at det hele afklares inden svarskrift, men det vides p.t. ikke,” udtaler Allan Ohms til AdvokatWatch. | Foto: Miriam Dalsgaard
Advokater

Ændring af omdiskuteret aldersgrænse for retsmæglere sendt i høring

For abonnenter

Axelborg i København huser diverse landbrugsrelaterede organisationer under Landbrug & Fødevarer. | Foto: Mik Eskestad
Karriere

Advokat bliver formand for sektion under Landbrug & Fødevarer

For abonnenter

Læs også

KPMG udfylder det tomme sæde som chefjurist. | Foto: Reinhard Krause/Reuters/Ritzau Scanpix
Karriere

KPMG får ny juridisk chef

Tidligere Plesner-advokat er ny juridisk spydspids hos revisions- og rådgivningsvirksomheden KPMG. Forgænger skiftede i efteråret til mindre advokatkontor, hvor han er blevet medejer.

For abonnenter

DLA Piper har fra sit domicil i København udsigt til en klækkelig betaling for advokatundersøgelse af whistleblowersag hos Ringkøbing-Skjern Forsyning. | Foto: Pr
Advokater

Advokatundersøgelse koster forsyningsselskab millionbeløb

DLA Piper har undersøgt whistleblowersag hos Ringkøbing-Skjern Forsyning, der nu har fået en regning fra advokatfirmaet.

For abonnenter

Der bør komme flere penge til domstolene med den nye finanslov, skriver Andrew Hjuler Crichton, generalsekretær i Advokatsamfundet (på billedet) og Mikael Sjöberg, formand for Dommerforeningen. | Foto: Pr / Morten Holtum
Domstole

Domstolenes kalendersystem kommer nu til kort under vægten af sagsbunker

Der er flere eksempler på retter, hvor ventetiderne nu er så lange, at kalendersystemet ikke kan finde en dato til at beramme sagerne, lyder det fra Advokatsamfundet og Dommerforeningen.

For abonnenter

Seneste nyt

  • To kuratorer sat til at rydde op i omfattende kødkonkurs – 15.28
  • Advokat bliver formand for sektion under Landbrug & Fødevarer – 14.42
  • Kommune hyrer Esbjerg-advokat i konflikt om færgefart – 13.23
  • Domstole kræver penge – men minister sætter især sin lid til effektiviseringer – 12.37
  • ESG-chef hos C25-selskab: Øget fokus på bæredygtighed kan ramme aktiekurser – 11.08
  • KPMG får ny juridisk chef – 10.55
  • Domstolenes kalendersystem kommer nu til kort under vægten af sagsbunker – 10.09
  • Advokatundersøgelse koster forsyningsselskab millionbeløb – 09.01
  • Ændring af omdiskuteret aldersgrænse for retsmæglere sendt i høring – 08.17
  • Domstolenes tidligere tolkefirma får millionindsprøjtning – 1. feb.
Flere nyheder

Job

  • Lundgrens søger advokat til ansættelsesret

  • Advokat eller senioradvokat til finansiel regulering i vores Corporate afdeling i Aarhus

  • Advokatfuldmægtig til DAHL - Privatret, selskabsret og skatteret i Herning

  • Plesner søger advokatfuldmægtig/advokat med interesse for den finansielle sektor/kapitalforvaltning

  • Teamleder med personaleansvar til udbudsjuridisk rådgivningsenhed for hele staten

  • Advokatfuldmægtige september 2023

  • Advokatsekretær til vores udbudsteam

  • Vi søger advokatfuldmægtige og erhvervsjurister

  • Advokatfuldmægtige/Erhvervsjuridiske fuldmægtige 2023

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • ARK søger en dygtig advokat til rådgiveransvar

  • Advokatfuldmægtige

  • Stud.jur. til Aarhus

  • PenSam søger en jurist med interesse for den finansielle sektor

  • Lundgrens søger erfaren bobehandler

  • Advokatfuldmægtig eller erhvervsjuridiskfuldmægtig til DLA Pipers Udbudsteam (København)

  • Plesner søger advokatfuldmægtig til insolvens og rekonstruktion

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Koordinator til juridisk afdeling og bestyrelsessekretariat

  • Erfaren fuldmægtig eller 1. års advokat til Fast Ejendom & Entreprise (Hellerup)

Se flere jobs

Watch Job

  • Business Intelligence Specialist

  • Tilbudschef - NCC Renovering Vest

  • Head of Business Development

  • Business Controller til DAHL Advokatpartnerselskab i Jylland

  • Scrum Master with a practical approach

Se flere jobs

Job

  • Lundgrens søger advokat til ansættelsesret

  • Advokat eller senioradvokat til finansiel regulering i vores Corporate afdeling i Aarhus

  • Advokatfuldmægtig til DAHL - Privatret, selskabsret og skatteret i Herning

  • Plesner søger advokatfuldmægtig/advokat med interesse for den finansielle sektor/kapitalforvaltning

  • Teamleder med personaleansvar til udbudsjuridisk rådgivningsenhed for hele staten

  • Advokatfuldmægtige september 2023

  • Advokatsekretær til vores udbudsteam

  • Vi søger advokatfuldmægtige og erhvervsjurister

  • Advokatfuldmægtige/Erhvervsjuridiske fuldmægtige 2023

  • Jurister søges til Corporate Legal i Danmarks Eksport & Investeringsfond

  • ARK søger en dygtig advokat til rådgiveransvar

  • Advokatfuldmægtige

  • Stud.jur. til Aarhus

  • PenSam søger en jurist med interesse for den finansielle sektor

  • Lundgrens søger erfaren bobehandler

  • Advokatfuldmægtig eller erhvervsjuridiskfuldmægtig til DLA Pipers Udbudsteam (København)

  • Plesner søger advokatfuldmægtig til insolvens og rekonstruktion

  • Erfaren fuldmægtig eller advokat med interesse for danske og internationale virksomheder

  • Koordinator til juridisk afdeling og bestyrelsessekretariat

  • Erfaren fuldmægtig eller 1. års advokat til Fast Ejendom & Entreprise (Hellerup)

Se flere jobs

Kolofon

AdvokatWatch
Søg

Sektioner

  • Advokater
  • Domstole
  • Rådgivere
  • Legaltech
  • Inhouse
  • Politik
  • Karriere
  • Internationalt
  • Sitemap
  • RSS feeds

Redaktør

Steffen Moses

sm@advokatwatch.dk

Tlf.: +45 33 30 83 41

Ansv. chefredaktør

Anders Heering

Udgiver

JP/Politikens Hus A/S

Annonceafdeling

annoncering@infowatch.dk

Tlf.: +45 7077 7126

Annoncering

Jobannoncering

job@infowatch.dk

Tlf.: +45 70 77 71 26

Job

Abonnement

Prøv AdvokatWatch gratis eller få tilbud på et abonnement, der passer til lige netop dig eller din virksomhed.

advokatwatch@infowatch.dk

Tlf.: +45 70 77 71 26

Læs mere om abonnement her

Adresse

AdvokatWatch

Rådhuspladsen 37

1785 København V

Tlf.: +45 33 30 83 10

Retningslinjer

  • Persondatapolitik

Copyright © AdvokatWatch — Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret

Microsoft er i gang med at udfase Internet Explorer – det er vi derfor også.
Vi anbefaler en af følgende browsere for en bedre oplevelse. Klik på et af ikonerne for at downloade en ny browser.

Med venlig hilsen,
AdvokatWatch

Google ChromeMozilla FirefoxMicrosoft Edge