Advokater ser muligheder – men har endnu ikke kastet sig over chatbots

Bech-Bruun har benyttet sig af kunstig intelligens i omkring fem år, men ”chatbots er ikke en integreret del af vores arbejde endnu,” oplyser adm. direktør.
Christian Ejvin Andersen, adm. direktør i Bech-Bruun, er en blandt flere aktører i advokatbranchen, der ser muligheder i intelligente chatbots. | Foto: Nikolai Linares
Christian Ejvin Andersen, adm. direktør i Bech-Bruun, er en blandt flere aktører i advokatbranchen, der ser muligheder i intelligente chatbots. | Foto: Nikolai Linares
AF STEFFEN MOSES OG RASMUS HADBERG FREDSTED

Mens det britiske topfirma Allen & Overy som frontløber har fået en chatbot, der rådgiver via kunstig intelligens, holder danske advokathuse sig indtil videre tilbage.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også