Sø- og Handelsretten får ny retspræsident

Henrik Rothe takker ved udgangen af måneden af som retspræsident ved Sø- og Handelsretten. Han skal dog ikke på pension, men har allerede flere nye poster i ærmet, siger han til AdvokatWatch og retter samtidig kritik mod Domstolsstyrelsen. En ny retspræsident i form af en landsdommer er fundet.
Henrik Rothe takker med udgangen af januar af som retspræsident ved Sø- og Handelsretten, hvor han har været i ni år. | Foto: Sø- og Handelsretten
Henrik Rothe takker med udgangen af januar af som retspræsident ved Sø- og Handelsretten, hvor han har været i ni år. | Foto: Sø- og Handelsretten

Efter ni år i spidsen for erhvervslivets domstol og Danmarks største skifteret, Sø- og Handelsretten, træder Henrik Rothe med udgangen af januar tilbage fra posten som retspræsident.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
!
!
Skal indeholde mindst 6 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn
!
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også