Antallet af hvidvaskunderretninger stiger fortsat

Der indløb lige knap 1000 flere indberetninger til Anklagemyndighedens hvidvasksekretariat i fjerde kvartal end i kvartalet før.
Advokater stod for en forsvindende lille del af indberetningerne om hvidvask. | Foto: Pexels.com / Pixabay
Advokater stod for en forsvindende lille del af indberetningerne om hvidvask. | Foto: Pexels.com / Pixabay
AF MICHAEL TRIER DUELUND OG STEFFEN MOSES

Fjerde kvartal sidste år modtog Hvidvasksekretariatet under Anklagemyndigheden 18.380 underretninger om transaktioner og andre aktiviteter, der kan være forbundet med hvidvask og terrorfinansiering. Det er 973 flere underretninger end i kvartalet forinden.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også