Retsligt efterspil omkring "Panama-papirer" begynder at tage form

Flere sager i forbindelse med de lækkede såkaldte Panama Papers får et retsligt efterspil, skriver Berlingske.
Skattestyrelsen har med rådgivning fra Kammeradvokaten således valgt at rejse erstatningskrav mod danske ledelsesmedlemmer i 69 offshoreselskaber i civile søgsmål, ligesom banker og rådgivere også er i de danske myndigheders søgelys.
"Skattestyrelsen arbejder endvidere fortsat, i samarbejde med Kammeradvokaten, på at afdække mulige erstatningskrav mod andre involverede parter, herunder banker, der måtte have medvirket ved etableringen af selskaberne mv.," fremgår det ifølge avisen af et notat til Skatteudvalget fra skatteminister Morten Bødskov (S).
De såkaldte Panama Papers dækker over et meget omtalt læk af 11,5 millioner hemmelige dokumenter fra advokatfirmaet Mossack Fonseca i Panama, der siden har måttet dreje nøglen om på grund af sagen, der på opsigtsvækkende manér afslørede, hvordan selskaber og personer verden over havde skjult penge i skattely.