Kammeradvokaten bistår i formodet svindelsag
Installationsvirksomheden Kemp & Lauritzen suspenderer fire medarbejdere midlertidigt. Det omhandler selskabets samarbejde med Bygningsstyrelsen og vedrører køb af it-udstyr for 175.000 kr.
Det skriver Kemp & Lauritzen i en pressemeddelelse.
"Vi har via vores interne kontrolsystemer konstateret uregelmæssigheder, der vedrører indkøb af it-udstyr, som er blevet viderefaktureret under en anden betegnelse. I forlængelse af vores egen undersøgelse, har vi desuden iværksat en advokat- og revisionsundersøgelse, så vi sikrer, at vi får eksterne øjne på sagen, først og fremmest af hensyn til de suspenderede medarbejdere," udtaler Peter Kaas Hammer, der er adm. direktør hos Kemp & Lauritzen, i meddelelsen.
I en særskilt meddelelse fra Bygningsstyrelsen oplyses det, at styrelsen suspenderer ansatte på grund af "formodet svindel med køb af it-udstyr."
"Bygningsstyrelsen har efter rådgivning fra Kammeradvokaten på den baggrund suspenderet otte medarbejdere. Bygningsstyrelsen er fortsat bistået af Kammeradvokaten i sagen og i de videre undersøgelser. Bygningsstyrelsen har aftalt med Deloitte, at de nu vurderer styrelsens godkendelsesproces for fakturaer," skriver styrelsen.
Ifølge Bygningsstyrelsen har Kemp & Lauritzen gjort styrelsen opmærksom på, "hvad der forekommer at være uregelmæssigt indkøb af it-udstyr i forbindelse med en serviceaftale mellem Bygningsstyrelsen og Kemp & Lauritzen."
Styrelsen kan ikke udtale sig i sagen, fremgår det.
(Denne artikel er leveret af vores søstermedie EjendomsWatch.)