IFLR sender Plesner til tops i Danmark
Det internationale ratingfirma International Financial Law Review, IFLR, har kåret Plesner som årets advokatfirma i Danmark.
Det fremgår af IFLRs hjemmesides omtale af de såkaldet IFLR Europe Awards 2018.
Ifølge IFLR bragte prisoverrækkelsen i London i sidste uge "kontinentets bedste juridiske talenter sammen for at fejre de mest innovative, grænseoverskridende transaktioner i Europa, og de teams og firmaer, der arbejdede med dem".
Det globale advokatfirma Clifford Chance vandt titlen om årets internationale advokatfirma med topplaceringer i ni kategorier, bl.a. restrukturering og M&A.
Bech-Bruun er Chambers favorit
Plesner tog også topplaceringen, da 180 danske virksomheder for nylig gav ni større advokatfirmaer point i en undersøgelse gennemført af analysehuset Kantar Sifo Prospera.
I sidste uge kårede et andet stort ratingfirma, Chambers, Bech-Bruun til årets advokatfirma i Danmark.
Chambers kårer Bech-Bruun til årets advokatfirma
Virksomheder kræver opmærksomhed fra advokater: Tal mere med os!
Virksomheder vil have smarte advokater - ikke smarte it-løsninger