Milliard-fejl i Kammeradvokatens beregning af muligt krav mod Danmark

Der blev regnet i australske dollar og ikke amerikanske i forbindelse med et muligt erstatningskrav fra mineselskab mod Danmark. ”Det er en fejl,” siger partner.
Den grønlandske regering har, siden Danmark gav grønt lys for efterforskningen i Kvanefjeld, vedtaget en lov, der medfører, at der ikke bliver givet tilladelse.
Den grønlandske regering har, siden Danmark gav grønt lys for efterforskningen i Kvanefjeld, vedtaget en lov, der medfører, at der ikke bliver givet tilladelse.

Et muligt erstatningskrav mod den danske stat fra det australske mineselskab Energy Transition Minerals er ifølge Kammeradvokatens beregninger vokset fra de først anslåede cirka 15 mia. kr. til omkring 20,5 mia. kr. på grund af en regnefejl.

Det skriver Politiken og DanWatch om sagen, der omhandler den omstødte tilladelse fra Danmark i 2007 til at efterforske mulighederne for at etablere et stort mineprojekt i Kvanefjeld i Grønland.

”Det er en fejl,” siger Paw Fruerlund, partner ved Kammeradvokaten og ledende advokat på sagen, til medierne.

Han oplyser, at advokatfirmaet ved en fejl har beregnet et eventuelt erstatningskrav i australske dollar i stedet for i amerikanske dollar, hvilket er den korrekte valuta.

Miles Guy, økonomidirektør i Energy Transition Minerals, betegner ifølge Politiken og DanWatch det som frustrerende, at Kammeradvokaten kaster sig ud i at anslå omfanget af et muligt erstatningskrav, idet mineselskabet ikke på nuværende tidspunkt har fremsat et præcist beløb.

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også