Danske advokater hjælper norsk venturefond med investering i softwarevirksomhed

Det danske softwarefirma Encode har modtaget en investering på 70 mio. kr. fra norske Viking Venture, som skal sende virksomheden ud på nye markeder. Advokatfirmaerne Accura og Moalem Weitemeyer rådgav i forbindelse med transaktionen.
Steen Egholm Sørensen, direktør i Encode. | Foto: PR
Steen Egholm Sørensen, direktør i Encode. | Foto: PR

Softwarevirksomheden Encode har fået en investering på over 70 mio. kr. fra den norske venturefond Viking Venture, som bliver hovedaktionær. Det skriver Børsen.

Encode leverer marketingløsninger til virksomheder, og på kundelisten finder man blandt andet Jysk, Coop og XL-byg.

Det er advokathuset Accura, som har rådgivet sælgerne af Encode i forbindelse med transaktionen, oplyser advokatfirmaet på sin hjemmeside. M&A-kontoret Moalem Weitemeyer stod på den anden side med juridisk bistand til Viking Venture.

Investeringen skal ifølge Børsen blandt andet bruges til at ansætte 15-20 nye medarbejdere, indtage nye markeder og udvikle Encodes software.

"Selskabet er tungt repræsenteret uden for Danmark med over to tredjedele af sin forretning der, så det er et meget godt udgangspunkt for videre vækst," siger Eivind Bergsmyr, partner i Viking Venture, til Børsen.

Encode er venturefondens tredje danske investering.

Kromann Reumert mister mangeårig partner til Accura

Danske advokatfirmaer rådgiver på milliardhandel med Goldman Sachs 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

!
Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu

Læs også