Rigspolitiet hyrer Norrbom Vinding i sag mod tidligere afdelingschef

Advokatfirmaet Norrbom Vinding er blevet hyret af Rigspolitiet til at jagte en tilbagebetaling af gyldent håndtryk til bestikkelsesmistænkt tidligere afdelingschef.
Rigspolitiet har hyret advokat Jørgen Vinding fra Norrbom Vinding til at stævne tidligere afdelingschef i Rigspolitiet. | Foto: Rigspolitiet
Rigspolitiet har hyret advokat Jørgen Vinding fra Norrbom Vinding til at stævne tidligere afdelingschef i Rigspolitiet. | Foto: Rigspolitiet

Tidligere afdelingschef i Rigspolitiet Bettina Jensen skal betale et gyldent håndtryk på 1,4 mio. kr. tilbage, mener Rigspolitiet, der har hyret advokat Jørgen Vinding fra Norrbom Vinding til opgaven, skriver B.T.

Allerede abonnent?Log ind her

Læs hele artiklen

Få adgang i 14 dage for 0 kr. Det kræver intet kreditkort, og du vil ikke overgå til et betalt abonnement efterfølgende.

Med din prøveperiode får du:

  • Adgang til alle låste artikler
  • Modtag vores daglige nyhedsbreve
  • Fuld adgang til vores app
Skal indeholde mindst 6 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn
Skal indeholde mindst 2 tegn

Få fuld adgang til dig og dine kollegaer

Start et gratis virksomhedsprøveabonnement

Del artikel

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vær på forkant med udviklingen. Få den nyeste viden fra branchen med vores nyhedsbrev.

Nyhedsbrevsvilkår

Forsiden lige nu


Læs også